počet produktů: 0
cena: 0,00 Kč
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
Odběr novinek
Přihlásit k odběru
možnosti plateb

nejprodávanější produkty

Golfová etiketa

Níže uvedený text je duševním vlastnictvím firmy amSPORT, s.r.o. Veřejné nebo komerční použití je možné pouze se souhlasem společnosti.

Etiketa není nejčtivějším tématem, ale prosíme mějte strpení a přečtěte si jí. Etiketa je velice důležitou součástí golfové hry a je nezbytné, abyste věděli, jaké je vhodné chování a jaké ne. Golf je hra, která vyžaduje spoustu soustředění. Pokud se snažíte puttovat nebo trefit míček na fairway, bude to mnohem složitější, pokud se někdo směje, rachotí s holemi nebo běhá okolo vás.

Golfová etiketa je extrémně důležitá část golfové hry. Etiketa, kterou hráči na hřišti dodržují, je věcí, kterou se golf odlišuje od jiných sportů. Ale co je etiketa ? Etiketa má mnoho společného s chováním. Prostřednictvím naší zdvořilosti ukazujeme ostatním lidem náš respekt k nim a ukazujeme jim, jak si myslíme, že jsou pro nás důležití.

Psssst!!!
Na hřišti je vyžadováno ticho. Golf vyžaduje spoustu koncentrace a dokonce i když neobtěžujete lidi ve vaší skupině, mohou být v okolí jiné skupiny. Takže nemluvte nahlas. Choďte, neběhejte.

Nešvihejte proti dalším osobám.
První a nejdůležitější pravidlo golfu a golfové etikety je bezpečnost. Toto pravidlo se týká mladých i starších hráčů. Bez selského rozumu a představy, jak jsou hole a golfový míček tvrdé, může být golfové hřiště nebezpečné. Takže zde jsou některá pravidla bezpečnosti, která se musí kdykoliv dodržovat. Nešvihejte nikdy proti jiné osobě (kamínky, větvičky a tráva mohou odlétnout a trefit někoho do oka, navíc je to nevychovanost).

Golfové vozíky
Nepotřebujete řidičský průkaz, abyste mohli řídit golfový vozík na hřišti, ale potřebujete jistou dávku citu. Pokud řídíte motorizovaný vozík, jezděte co nejpomaleji a sledujte ostatní hráče. Kluby mají různá pravidla použití vozíků při různých povětrnostních podmínkách i z různých jiných důvodů. Řiďte se pravidly použití vozíků jako jsou: jezděte pouze po cestách – toto je pravidlo, které hřiště obzvláště vyžadují, když je mokrý povrch a nechtějí, aby jim motorizované vozíky svými koly zničily fairwayový trávník. Pravidlo 90 stupňů – toto pravidlo požaduje, abyste zůstali na cestě, dokud nejste u svého míčku (v 90-stupňovém úhlu). Teprve potom můžete sjet z cesty a jet přímo ke svému míčku. Po odpalu jeďte přímo k cestě. Dodržování tohoto pravidla snižuje poškozování trávníku, i když vám dovoluje dojet až k míčku.

Nikdy a za každých okolností nejezděte s vozíky (motorovými i nemotorovými) na greeny a odpaliště. Často jsou na hřištích ukazatele, kde si máte vozíky zaparkovat, proto je následujte. Za každou jamkou je ukazatel na další odpaliště, proto pro zrychlení hry a rychlé opuštění dohrané jamky parkujte ve směru u těchto cest.

Stále se hýbejte.
Pokud golfisti musí čekat příliš dlouho mezi jednotlivými odpaly, začnou být netrpěliví, ztrácejí koncentraci a začnou jim tuhnout svaly. Zde je několik pravidel, které můžete udělat, abyste udrželi správnou rychlost hry:

  • Nečekejte, až na vás dojde řada a rozmýšlejte s předstihem, zatímco odpaluje jiný hráč, jakou hůl použijete, zda půjdete přes vodu nebo okolo – prostě buďte připraveni.
  • Jakmile dojdete ke greenu, zjistěte, kterým směrem půjdete na další odpaliště a nechte vaše hole na této straně greenu.
  • Když se přesunujete motorizovaným vozíkem: pokud jeden hráč je na jedné straně fairwaye a další hráč na druhé, nechte jednomu hráči pár holí a jeďte k tomu druhému.
  • Udržujte se v kontaktu s předchozí skupinou. Když opouštějí green, měli byste být připraveni odpalovat na green. Nestarejte se o vzdálenost od skupiny za vámi, zaměřte se na rozumnou vzdálenost před vámi.
  • Hrajte hned, jakmile jste připraveni, kdykoliv je to možné.
  • Pokud nehrajete na golfovém turnaji nebo jiné oficiální akci, můžete hrát „ready golf“, tzn. hráč, který je připraven hrát, by měl hrát, i když není nejdál od greenu. Domluvte se s hráči ve skupině, že budete hrát ready golf, kdykoliv to bude mít smysl. Takhle si ostatní nebudou myslet, že neumíte pravidla a je zdvořilé jim oznámit, že budete hrát ready golf. Významně to urychlí vaši hru, ale před svým odpalem se ujistěte, že každý ve vaší skupině ví, že se chystáte odpálit a vy víte, kde každý ze skupiny stojí. Jistě nechcete trefit někoho, kdo nedává pozor, nebo dokonce trefit několik lidí najednou. Zvlnění greenu můžete sledovat v době, kdy jiní puttují, takže když dojde řada na vás, vy už jste připraveni.
  • Zeptejte se v obchodě, pokud máte otázky ohledně oděvu.
  • Oděv pro muže: kalhoty, triko s límečkem, golfové boty.
  • Oděv pro ženy: sukně ke kolenům, triko s límečkem, golfové boty.
  • Klobouk s širokým okrajem, kšiltovka nebo štítek (čepice) a opalovací krém jsou vhodnými prostředky k ochraně proti spálení.
  • Využívejte zamykací skříňky v klubech k uložení nepotřebných věcí.
  • Pokud nemáte golfové boty, vemte si tenisové, nikdy boty s hrubou podrážkou!
  • Vybavení

  • Dobrého švihu můžete dosáhnout s jakoukoliv holí.
  • Dobré použité hole jsou velice užitečné.
  • Ujistěte se, zda je váš bag určený pro nošení nebo pro přesun na vozíku (malý/velký).
  • Módní výstřelky jsou nesmyslné.
  • Cvičný green
    Cvičný green se liší od toho na hřišti, ale etiketa je stejná. Je zde několik jamek na jednom greenu, aby se sem vešlo víc golfistů najednou. Může být zaplněný, ale není důvod k tomu, proč by nemohl být uspokojivě sdílen všemi. Jak můžete očekávat, hluk asi nebude přívětivě oceněn. Více než jedna osoba může puttovat do jedné jamky. Nicméně je nevhodné blokovat jamku, na kterou nehrajete. Poté, co jste si vzali míček z jamky, odejděte dostatečně daleko od jamky, kterou jste právě dohráli, aby další měli volnou dráhu puttu. Jeden nevšímající si golfista může blokovat i tři jamky najednou. I zaplněný green má ještě spoustu volného místa. Přejděte si na místo, kde není žádná jamka a můžete v klidu na nějakou volnou puttovat. Cvičte krátké putty nebo puttujte s více míčky. Kluby většinou jamky na hřišti i na cvičném greenu přesouvají, abyste si mohli vyzkoušet každý den jiný putt. Nebojte se zkoušet i dlouhé putty, pokud je cvičný green volný. Pokud je přelidněný, zdvořilost by vás měla donutit hrát kratší putty.

    Opakování geometrie
    Čas pro středoškolskou geometrii. Mohli byste tvrdit, že linie je nejkratší vzdálenost mezi dvěma body. Co to má společného s golfovou etiketou? Hodně. Pokud by někdo vytvořil seznam důvodů, proč dobří golfisté nechtějí hrát s nezkušenými, stoupání na dráhu puttu bude na vrcholu seznamu. Existuje pomyslná linie, která spojuje každý míč na greenu s jamkou. Říká se jí linie puttu. Jinými slovy linie puttu je dráha, kterou pravděpodobně míč pojede k jamce. A váš úkol je dojít ke svému míči a odehrát ho, aniž byste vstoupili někomu do jeho dráhy puttu. V čem je problém, když někomu stoupnu na jeho linii puttu? Věřte, nebo ne, ale otisk stopy vaší boty vytvoří důlek na greenu, který může odchýlit míček od původní dráhy. Je to jedna z těch zdvořilostí, které odlišují golf od jiných sportů a které rozdělují golfisty na ty, kteří to dodržují a kteří ne. Nechceme, abyste se cítili jako na minovém poli. Jen si prostě linií puttu všímejte a snažte se jim vyhýbat, jak nejlépe dokážete. Linie puttu jsou pro skóre při hře důležitější, než švih na fairwayi. Takže cvičný green je nejen dobrý na trénování puttování, ale i etikety.

    Jdeme!!!
    Předpokládejme, že jdete ve čtyřech. Pokud každý jednotlivě ztratí 5 sekund při každé ráně a má jich za hru 90, pak si sečtěte, kolik to dělá minut. Sedm a půl minuty. A to je na jednoho hráče, takže na celý flight to je necelých 30 minut.

    Třicet promeškaných minut a to nepočítáme odhozené hole, hledání míčů, flirtování se spoluhráčkami,… Svižná hra je základem příjemné hry. Ti z vás, kteří už znáte základy etikety, už víte, že etiketa se soustředí hlavně na zdravý rozum a efektivnost. Pokročilá golfová etiketa, nicméně, vyžaduje větší povědomí o našem okolí, ostatních hráčích a hře samotné. Jedna dobrá zpráva: bez ohledu na úroveň pokročilosti, věku nebo pohlaví se může každý naučit a používat tyto zásady.

    Mobilní telefony
    Právo jednoho golfisty je povinností druhého. Základní zdvořilostí je, že přerušení hry necháváme na co možná nejnižší možné úrovni. Pokud máte doma návštěvu, také nesedíte pořád u telefonu. Pokud je to nezbytné, zavolejte zpátky při vhodné příležitosti. Mimořádná okolnost samozřejmě dává možnost určité svobody a pokud jste se vykradli potají z kanceláře, abyste si zahráli, nedá se nic dělat. Ale měli byste jejich používání omezit na nezbytné minimum, nikdy na turnajích. Nikdo nechce být rušen obchodními záležitostmi všude a už vůbec ne při backswingu. Zvonění telefonu ruší koncentraci ještě víc, než mluvení, proto si alespoň vypněte zvonění.

    Kolik máte?
    Každý ví, že existuje golf a turnajový golf a že nejsou stejné. Pokud nejsou vyhlášeny odměny, ceny nebo sázky, bude nesprávné skóre zaviněno nedbalým počtářem, nikoliv vámi. Koho to zajímá? Při rekreačním golfu je skóre nepodstatné. Měli byste tu otázku položit takto: Kolik ran chci na dané jamce? Nezní to lépe, než: Kolik jsi měl (tři nebo šest)? A nikde není psáno, že musíte sledovat skóre. Může být mnohem příjemnější jen si užít zadostiučinění při dobře trefeném míči.

    Turnaj je samozřejmě jiná záležitost. Potom jste zavázáni ostatním hráčům být spolehlivě přesní. Pokud má někdo problém se zapamatováním skóre, přistupujte k tomu, jako že to je jeho upřímný omyl.

    Sázky
    Podstatou sázky je co, ne kolik. Pokud se neradi sázíte, vhodnou omluvou je odpověď, že pracujete na své hře a nechcete se nechat ovlivnit sázkou. Pokud se zúčastníte, jste povinni zaplatit. Dělali byste obchod s někým, kdo neplatí své dluhy?

    Rada
    Základním pravidlem je být vždy pozitivní a NIKDY nenabízet radu. Pokud s někým hrajete poprvé, buďte při hodnocení jeho švihu konzervativní a nechvalte ho nebo nekritizujte. Nejdřív vysledujte jeho hru a chování, než zjistíte, co je jeho dobrá a co špatná rána. Nepředpokládejte, že mají všichni stejná měřítka jako vy. Každý golfista už se někdy zeptal: Co, sakra, dělám špatně? Odpověď se nevyžaduje. Není to výzva nebo dokonce prosba. Je to řečnická otázka, vypuštěná pára z konvice. Lepší hráči se musí ubránit pokušení sdílet takové projevy s ostatními. Pokud někdo nabídne pomoc – a vy chcete tu radu vyslechnout – je lépe to udělat na driving range. Hrající hráči by neměli být zatíženi lekcemi golfu na hřišti. Po hře budete schopni se lépe soustředit na rady svého učitele.

    Taxi, pane?
    Mnoho golfistů si mylně myslí, že vozíky jsou taxíky. Očekávají obsluhu od míčku k míčku, ale mohou ušetřit čas tím, že si k hledání svých míčků nebo odpalu mimo fairway vezmou jen pár holí a vozík nechají na fairwayi. Měl by být vydán zákon na řidiče, kteří vlečou svůj vozík tak blízko k míčku, že pak musí vozík znovu odtáhnout (navíc s tím protivným vrzáním), aby mohli odpálit. Zastavte vozík vedle míčku, ne přesně za a ne tak blízko, aby vás rozptyloval. Až dohrajete jamku, nechte hůl v ruce a jeďte k dalšímu odpališti, kde budete mít čas si hůl uklidit do bagu a zapsat si skore.

    Odpalujte!
    Když přijedete na odpaliště a fairway je volná, je čas odpálit. Čas běží. Není time out nebo dokonce střídání stran jako u tenisu, kde hráči sedí, usrkávají pití a užívají si klidu. Hrajte ready golf.

    Cvičné švihy
    Důvod, proč by měl být jen jeden. Čím víc jich uděláte, tím mechaničtější bude váš švih a ztrácí se jeho svižnost. Strnulé sledování míče nebo dlouhé stání nad ním způsobuje napětí v těle. Více švihů výrazně zpomaluje hru.

    Mohu kouřit?
    Je to to samé, jako posezení u stolu. Buďte k ostatním ohleduplní.

    Špatná hra
    Je vypozorováno, že polovinu lidí nezajímá, že jste měl sedm a druhá půlka si přeje, abyste měl osm. Věřte mi, že nikdo nechce slyšet vaší omluvu, vysvětlení nebo analýzu odpalu, i když vám to tak zrovna přijde. Samozřejmě každému z nás se občas něco takového povede. Společnost by měla být na rozpacích z vašeho hooku.

    Cítíme s vámi, ale to neznamená, že potřebujeme slyšet plynulý monolog. Vyjádření smutku, radosti nebo zoufalství by mělo být výrazné a strohé. Skromný při vítězství, šlechetný při porážce.

    Létající hmyz
    Někteří hráči mají problémy s brzdami, nikdy se úplně nezastaví. Pozastaví se, šourají se, otálejí, ale nikdy se nezastaví. Úplně se zastavte, zatímco někdo odpaluje. Potom jděte.

    Označení míčku
    Neptejte se, okamžitě označte váš míč na greenu. Pokud není nikomu v cestě, nechte ho ležet. Otázka: Mám si míč označit? je zbytečné rozptýlení. Není to prohřešek, ale je to ztráta času. Pokud byste museli položit markovátko do dráhy puttu jiného hráče, položte kolmo vedle míčku hlavu putteru a na jeho délku vpravo nebo vlevo položte markovátko. Nezapomeňte ale míček před puttováním položit do původní pozice. Pokud váš míček zůstane pár centimetrů před jamkou a vy ho už nechcete označovat, můžete ho dohrát, pokud to hráčům oznámíte.

    Pokud rukavice padne
    Někdo puttuje s rukavicí, jiný ne. Někteří, kdo si ji sundavají, si ji mohou nasazovat při cestě na další odpaliště, ale nedělají to. Čekají, až na ně přijde řada s odpalem a POTOM si ji nasadí.

    Kde stát
    Pokud sledujete někoho odpalovat, nestůjte přímo za jeho zamýšlenou drahou letu. Je to porušení pravidel, pokud je to váš spoluhráč a navíc to ruší pozornost, protože vás může hráč periferně vidět. Stoupněte si tak, abyste viděli, kam míček letí. Není to pouze zdvořilost sledovat, kam míček letí, ale zrychlí to hru a možná ušetří náklady vašemu partnerovi za míček a trestné body za ztracený míček.

    Vyzdvihněte klady
    Pokud někdo něco udělá dobře, pokud se všichni snaží udržet plynulost hry, nestoupají na linii puttu, dejte jim vědět, že si toho ceníte. Neberte to jako samozřejmost. Poděkujte jim.

    Nechte hrát rychlejší skupinu
    Pokud máte mezeru před sebou víc než dvě rány a hrajete pomalu, můžete zdržovat skupinu za vámi. Naštěstí existuje řešení, aniž byste měnili váš styl hry. Nechte skupinu za vámi vás předběhnout. Pokud to není vhodné dřív, alespoň na ni počkejte na dalším odpališti.

    Zapamatujte si, kterým míčkem hrajete
    Všechny míčky mají značku a číslici (obvykle 1,2,3,4). Zapamatujte si oba údaje, zkušenější hráči si dávají na míček vlastní značku (nejčastěji tečky okolo značky míčku). Pokud si míček neoznačujete, řekněte si na začátku hry s ostatními hráči, kterým míčkem hrajete, abyste si případně při shodě mohli ještě míček vyměnit a nedošlo k záměně na hřišti. Vždy si zkontrolujte, že míček, který se chystáte odpálit, je váš (ale bez jeho zvednutí), protože klidně může být i hráče, který hraje vedlejší jamku.

    Křičte FORE!
    Pokud váš míček letí směrem na někoho, měli byste křičet „FORE!“ [fór] dostatečně hlasitě, aby vás určitě slyšel. A měli byste to udělat dostatečně včas, aby si mohl zakrýt hlavu, ne když už míček skoro přistává. Trefení míčkem může způsobit vážné zranění a není to vhodný čas pro žerty.

    Vemte si víc holí i míčků
    Pokud jdete odpalovat a bag si necháte jinde, vemte si pro jistotu víc holí a náhradní míčky. Nenechávejte vozíky daleko od greenu. Pokud jste trefili green, vemte si vozík a přibližte ho ke greenu, ať se pro něj nemusíte po dohrání jamky vracet. Pokud váš míček přeběhl green, vemte si s sebou chipovací hůl i PUTTER, jinak po chipu budete muset jít zpět pro putter a budete tím všechny zdržovat.

    Obsluha praporkové tyče
    Pokud se někdo, kdo hraje z greenu, dotkne míčkem tyče, dostane při hře na rány dvě trestné rány a při hře na jamky ztrácí jamku. Pokud jsou všichni hráči poblíž jamky, mohou tyč odložit na zem. Pokud ale někdo hraje z větší vzdálenosti a nevidí jamku, může mu někdo tyč obsluhovat. Tzn., že si stoupne za ni, drží ji a zvedne ji, až hráč zahraje a než se míč dostane k jamce. Dejte si pozor, abyste při držení tyče také nedělali stín nad jamkou, protože to stěžuje zaměření. Pokud hráč hraje z fringe, může si vybrat, zda chce nechat tyč v jamce nebo ne nebo může někoho poprosit o obsluhu. Pokud tyč chce nechat v jamce, nechte ji tam.

    Zapisování skóre
    Nezapisujte si skore dřív, než dojdete na další odpaliště !!!

    Rekreační golf
    Pokud nehrajete turnaj, je zlepšování vaší hry důležitější než skóre. Pokud se učíte, není nevhodné porušit pravidlo pro zrychlení hry. Zvedněte míček, pokud máte na dané jamce přes 10. Dropněte si míček z lépe hratelné pozice, nesnažte se ho odpálit z křoví. Pokud máte pochybnosti, zeptejte se ostatních.

    Na cvičném greenu
    Při pohledu na cvičné odpaliště a cvičný green je vidět zřetelný rozdíl. Odpaliště je přelidněné a green poloprázdný. O bodech se ale nejvíc rozhoduje právě při krátké hře, proto se říká, že dlouhá hra je na efekt a krátká na body. Nevyvratitelné je to, že minout z jednoho metru jamku se počítá za stejnou jednu ránu, jako 250 metrový odpal. Frajery na fairwayi zastaví green. Pohled do minulosti ukazuje, že všichni dobří golfisté byli vynikající při puttování a na druhou stranu není žádný dobrý golfista, který neumí puttovat.

    Na cvičných greenech není golfový oděv nezbytný, vhodná obuv je ale nutná. Nešlapejte na green bez ní. Je dobré zůstat mimo green, pokud neputtujete. Obcházejte green místo toho, abyste ke klubovně, obchodu, nebo autu šli přes něj.

    Tee time
    Tee time je golfový způsob rezervace. Nejsou povinné, ale jsou doporučeníhodné, zvláště o víkendech a prázdninách. Předpokládejme, že chcete pozvat známého do oblíbené restaurace v pátek večer. Neočekáváte, že byste měli po příchodu ihned volné místo, aniž byste si ho předem rezervovali. V golfu to je to samé. Tee time vám zaručí volno v daný čas. V týdnu navečer pravděpodobně nebudete potřebovat rezervaci tee time. Ale je dobré si to předem ověřit. Nikdy nevíte: hřiště může být zavřené, mohou pořádat turnaj, greeny se mohou opravovat. Rezervaci tee time na víkend musíte udělat s dostatečným předstihem. Rezervace tee time se liší podle hřišť. V České republice snad není nikde potřeba podplácet, abyste se dostali na hřiště. Rezervace se dělají většinou jen na týden až dva dopředu a vaši rezervaci byste měli dělat jen s čestnými úmysly. Pokud se nebudete moct dostavit, zavolejte a zrušte rezervaci, abyste uvolnili váš čas někomu jinému. Pokud jste dostali tee time, očekává se, že svůj flight zaplníte nebo pokud vás bude míň, upozorníte rezervační místo na nedoplněný flight. Na tréninkových odpalištích mohou čekat jednotliví hráči, kteří by se rádi připojili k některému nedoplněnému flightu (stejně jako čekají lyžaři u přeplněných vleků) – to samé můžete udělat i vy, jen musíte být připraveni čekat.

    Tee times jsou většinou rezervovány po 10 minutách. Pokud se první odpaliště zaplnilo a je na něm ještě skupina před vámi, zůstaňte v povzdálí z jejich perspektivy, abyste je svou přítomností nerušili.

    Není nic rušivějšího, než řada naštvaných čekajících golfistů na prvním odpališti, kteří si povídají a zuřivě provádějí cvičné švihy. Volný čas by radši měli trávit na cvičném putting greenu, který je většinou u lepších hřišť blízko.

    Včasný příjezd
    Není potřeba nějak zvlášť zdůrazňovat, že dochvilnost by měla být samozřejmostí pro klid duše, a tedy i hru, každého. Přesto to musíme uvést, protože se to stává. Člen parkující auto, zatímco jeho skupina už má začít hrát, je jasně a bezpochyb nevychovaný. Takový přístup není moc prospěšný dobrému golfu, oproti běhání na poslední chvíli na letadlo, bez kterého se správná obchodní cesta neobejde. Samozřejmě někdy se nedá nic jiného dělat, ale aspoň se snažte.

    Q & A
    Jaká je správná etiketa, když samotný hráč jde se skupinou a chce hrát z kratšího odpaliště, zatímco skupina hraje ze vzdáleného?

    Pokušení jít se skupinou může být velké. Nicméně při dlouhé hře je lepší hrát z odpališť, která jsou pro nás nejvhodnější. Golfisté často přeceňují své síly víc, než si mohou dovolit. Všichni jsme to viděli. Největší problém u golfistů, kteří hrají spolu z různých odpališť, je zbytečné čekání. Co nejdřív, když odpálí poslední hráč ze zadního odpaliště, dokonce i když je jeho míček ještě ve vzduchu, okamžitě jděte na své odpaliště. Nečekejte na komentář. Nezdržujte se jako projev zdvořilosti. Jděte. Čas běží. A zatímco vy čekáte na ty, co odpalují, využijte efektivně čas k přemýšlení a výběru hole. Mějte týčko a další míček připravené.

    Jak blízko k linii puttu můžu stát a pozorovat putt bez porušení pravidel?
    Není to otázka pravidel, ale sportovního chování. Správná etiketa by vás měla vyloučit z periferního vidění hráče, který se právě chystá puttovat. Jiná situace: pokud vy a já máme skoro stejnou dráhu puttu, postavte se mimo a jakmile jsem míček zahrál, můžete okamžitě zaujmout pozici a prohlédnout si zamýšlenou dráhu puttu, ale až když míček dojede. Do té doby byste měli zůstat mimo obraz.

    Jak říci ne, zdvořile?
    Občas si chci zahrát devět jamek sám. Nejčastěji proto, abych mohl pracovat na své hře a relaxovat. Můj problém je, že mnohokrát mě pozve skupina přede mnou, abych ji předehnal; pěkná nabídka, ale nerad bych ji akceptoval, protože by to snížilo moji koncentraci. Většinou ta skupina není tak pomalá, ale snaží se být příjemná. Jak je mám zdvořile odmítnout? Je to absolutně v pohodě zdvořile odmítnout nabídku. Někdy se vám v práci stane, že dostanete nabídku na oběd, ale musíte něco dodělat. Tak to chodí. Pokud je hřiště volné a vy nezpomalujete kvůli dvěma hraným míčkům nebo mnoha putty, nemusíte se bát odmítnout. Existuje jedna věc, kterou golfisté vždy pochopí: je to význam soustředění a trénování. Snaží se být zdvořilí. „Ne, díky“ je správná odpověď.